Alfred Feliks Wielopolski g. 19 Here 1905 a. a. 24 Mae 1996

Ur pennad tennet eus Rodovid BR, ar c'helc'hgeriadur digor.

Den:889009
Jump to: navigation, search
Lignez Wielopolscy
Reizh gourel
Anv a-bezh d'ar c'hanedigezh Alfred Feliks Wielopolski
Wiki-pajenn wikipedia:pl:Alfred_Wielopolski

Darvoudoù

19 Here 1905 ganedigezh: Chroberzy, Kielce

bugel: Agnieszka Wielopolska [Wielopolscy]

bugel: Andrzej Wielopolska [Wielopolscy]

bugel: Zofia Wielopolska [Wielopolscy]

bugel: Jan Wielopolski [Wielopolscy]

eured: Maria Salomea Wojtkowska (Wielopolska) [Wojtkowscy]

24 Mae 1996 marvidigezh: Szczecin

Notennoù

Alfred Feliks hr. Wielopolski (ur. 19 października 1905 w Chroberzy, Kielce, zm. 24 maja 1996 w Szczecinie) – polski historyk prawa i gospodarki, prof. zw. Politechniki Szczecińskiej, specjalista w dziedzinie nauk politycznych i ekonomicznych.

Pochodził z magnackiego rodu Wielopolskich herbu Starykoń. Urodził się w ich posiadłości w Chrobrzu[1][2]. Studiował w Polsce, Francji i Szwajcarii, we Fryburgu. W roku 1927 uzyskał magisterium w dziedzinie prawa na Uniwersytecie Warszawskim[3][4][5]. Stopień doktora nauk politycznych i ekonomicznych otrzymał na Wydziale Ekonomii i Nauk Politycznych Uniwersytetu we Fryburgu w roku 1931 na podstawie pracy nt. emigracji Polaków do Ameryki Południowej[3] (zob. np. Polonia urugwajska, Polonia i Polacy w Argentynie, Polonia w Peru).

Po doktoracie wrócił do Polski. Był początkowo, w latach 1932–1933, starostą wieluńskim. W latach 1934–1937 pracował w Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP, Ignacego Mościckiego, a następnie został zatrudniony w Biurze Senatu RP. Niedługo przed wybuchem wojny, w roku 1939, został dyrektorem tego Biura.

Bezpośrednio po zakończeniu wojny pracował jako asystent-wolontariusz w Katedrze Ekonomii Rolnej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pełnił funkcję sekretarza naukowego Instytutu Bałtyckiego. W końcu roku 1946 został kuratorem Biblioteki Akademii Handlowej w Poznaniu i włączył się do organizacji Akademii Handlowej w Szczecinie, w której wykładał prawo skarbowe i historię gospodarczą.

W latach 1951–1956, w związku z represjami okresu stalinowskiego, otrzymał zakaz pracy dydaktycznej. Został zatrudniony w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Szczecinie. Powrót do pracy akademickiej umożliwił mu „polski październik” roku 1956. Akademia Handlowa była już wówczas przekształcona w jeden z wydziałów Politechniki Szczecińskiej (PS). Alfred Wielopolski otrzymał w PS stanowisko profesora nadzwyczajnego w roku 1959 i tytuł profesora w roku 1968. Pełnił funkcję kierownika Katedry Historii Gospodarczej oraz Zakładu Historii Gospodarczej i Doktryn Ekonomicznych[3]. Na emeryturę odszedł w roku 1976.

Był współorganizatorem i aktywnym członkiem Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, Instytutu Zachodniopomorskiego[7] i Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Współpracował z Uniwersytetem Szczecińskim jako konsultant naukowy w zakresie nauk humanistycznych i ekonomicznych.


Eus an dud-kozh d'ar vugale-vihan

Ostilhoù personel
Enklask araokaet
Yezhoù all